Sivrihisar Eğitim Vakfı

Vakıf Faaliyetleri

– Vakıf Faaliyetleri –

1991 yılında Eskişehir’de kurulan Vakfımızın amacı, hemşehriler arasında birlik ve beraberliği sağlamak, her ortamda dayanışma içinde olmak, Sivrihisar’ın kültürünü korumak, geliştirmek, yetiştirdiği ünlü isimleri tanıtmak, beldemizin ekonomik ve sosyal grafiğini yükseltmek, özellikle eğitimin tüm dallarında faaliyet göstermek, aynı düşüncede hizmet veren sivil toplum kuruluşları ile dayanışma içinde olmaktır.

Kurucu mütevelli üye 30 kişiden oluşmuş, şu anda mütevelli sayımız 90 kişiye ulaşmıştır. Vakfımız 1994-1995 yılında Sivrihisar’da (SEV) Anadolu Lisesini tesis ederek hizmete sunmuştur. Okulumuzun fiziki yapısı günümüz ihtiyacını karşılamaması nedeniyle, mütevellimiz Muzaffer DEMİR ‘in katkıları ile yeni ve modem okulumuzun yapılması sağlanmış, Şubat 2006 tarihinde eğitime başlamıştır.

1999 yılından bu yana, başarılı ancak ekonomik durumu yetersiz, Üniversite öğrencilerimize karşılıksız BURS yardımında bulunmaktadır. Vakfımız şimdiye kadar öğrencimize BURS verirken, her yıl 120-150 ihtiyaç sahibi öğrencimize ayda… TL yardımda bulunmaktadır. Ayrıca her yıl 15 öğrencimizin, Üniversite giriş sınavı için, özel dershanelerden yararlanması sağlanmaktadır.

burs grafik - Vakıf Faaliyetleri

Eğitime destek kampanyası çerçevesinde çeşitli kaynaklardan temin edilen, eğitim araç ve gereçleri ihtiyaç sahibi okul ve öğrencilere ulaştırılmaktadır.

Mayıs ayında kutlanan Vakıflar Haftası etkinliğinde, geleneksel hale getirdiğimiz, hiçbir sağlık güvencesi olmayan hastalarımıza sağlık yardımı yapılırken, özürlü vatandaşlarımıza özürlü arabası, işitme cihazı ve optik ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Vakfımızın Kadınlar Kolu özellikle sosyal alanlarda ciddi ve ses getiren çalışmalar sergilemektedir. Duyarlı ve yardım seven dostlarımızdan temin edilen, kaynaklarla ihtiyaç sahibi pek çok Ailenin, yakacak, gıda ve giysi ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Kurmuş olduğumuz internet adresi aracılığı ile tüm bilgi ve kaynaklarımız anında dost ve hemşehrilerimize ulaşmaktadır.

(www.sivrihisar.org.tr) Hemşehri ve dostlarımızın cenaze, düğün, açılış ve kutlama günlerinde çiçek ve çelenk yerine SEV Panosu sergilenmekte, Yunusemre, Nasrettin Hoca ve diğer ünlülerimizin anılmasına gereken destek verilmektedir.

1922 yılı Sivrihisar için önemli bir milat olup, Kurtuluş Savaşının en şiddetli çatışmaları ilçemiz topraklarında yapılırken, düşmana karşı ilçe halkının kahramanca direnişi tarih sayfalarında yer almaktadır.

24 Mart 1922 tarihinde Ankara Hükümetinin Bakanlar Kurlu ilk defa Ankara dışında ilçemizde ki Zaimağa Konağında toplanmış, bir hafta süre ile önemli karaların alındığı çalışmalar sergilenmiştir.

Zaimağa Konağı Kültür Bakanlığınca kamulaştırılmış, aslına uygun olarak restore edilmiş, 23 Mart 2007’de ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır.

Kahraman ve fedakâr Sivrihisar halkı aralarında topladıkları 4 Bin TL ile bir uçak alıp, Şanlı Ordumuza armağan etmişlerdir.

Sivrihisar uçağı 27 Mart 1921 günü ilçe semalarında uçarak halkımızı selamlamışlardır. Tarihe mal olan olayın, günümüze yansıtılması için uçağın maketi yapılarak 22 Ekim 2007 tarihinde, Sivrihisar Dörtyol bölgesinde görünüme açılmıştır.

Vakfımızın kısa tanıtım ismi ve logosu olan (SEV) TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ tarafından 01.11.2011 ’de tescillenmiş ve koruma altına alınmıştır.

YÖNETİM KURULU

10 Mart 2021
179 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?