Sivrihisar Eğitim Vakfı

Sivrihisar Uçağı

Sivrihisar Uçağı

sivrihisar ucak - Sivrihisar Uçağı

Türkiye’de Orduya Savaş Uçağını İlk Bağışlayan Sivrihisar Halkı Olmuştur.

Uçağın maketi 12.10.2007 tarihinde Sivrihisar Dörtyol bölgesinde teşhir edilmiştir.

SİVRİHİSAR TEYYARESİ

Kurtuluş savaşı gönlerinde Sivrihisar halkı aralarında topladıkları 4000 TL. ile bir uçak satın alıp kahraman ordumuza armağan etmişlerdi.

Şanlı Türk ulusunun, var veya yok olma, kaderini belirleyecek, Sakarya Savaşının yaşandığı topraklardaki Sivrihisar ve onun fedakar, kahraman halkı tüm yokluklara rağmen, Ordumuzun acil ihtiyacı olan, Uçak alımı için, ilçe halkı aralarında topladıkları 4000 lirayı Belediye Başkanı KAVALI HÜSEYİN Bey tarafından, Genel Kurmay Başkanı FEVZİ ÇAKMAK’a iletilmek üzere Eskişehir Osmanlı Bankasına yatırılmıştır.

O dönemde ordumuzda 10 adet Uçak bulunmakta, ancak sadece 2 uçak uçabilir durumdaydı. Sivrihisar halkının topladığı bağışla Fransız (Breguet 14 tipi) 2 kişilik Uçak satın alınıp 27 Eylül 1921 de Şanlı Ordumuza armağan edilmiştir.

İstiklal mücadelesinde kahraman halkımız sadece canları ve kanlarıyla değil tüm olanaklarıyla bu kutsal toprakları bizlere armağan etmişlerdir. Ne mutlu bizlere ki böylesine asil milletin varisleriyiz.

Uzun yıllar Teyyaremizi kullanan kahraman pilotlarımız İSHAK, RAŞİT TEKİN, EDİP ve RASİM beyleri şükran ve rahmetle anarız.

SEV
YÖNETİM KURULU

sivrihisar ucagi - Sivrihisar Uçağı

08 Aralık 2013
201 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?