Sivrihisar Eğitim Vakfı

Açık Hava Heykel Müzesi

– TÜRKİYE’NİN İLK AÇIK HAVA HEYKEL MÜZESİ –

Tarihi canlandırmak ve ilçemizi tanıtmak amacıyla 2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eskişehir Valiliği ve Sivrihisar Belediyesinin destekleriyle, Sivrihisarlı heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından, Ermeni Kilisesi civarında Türkiye’nin ilk Açık Hava Heykel Müzesi oluşturuldu. 2017-2018 yıllarında Sivrihisar Belediyesi tarafından Müze alanına çevre düzenlemesi yapıldı. Türkiye’ye mal olmuş heykeltıraş Metin Yurdanur’un Türkiye genelinde ve yurt dışında toplam 200’ün üzerinde eseri bulunmaktadır.

Sivrihisar Belediyesinin öncülüğünde, Sivrihisarlı dünyaca ünlü heykeltıraşımız Metin Yurdanur’un, büyük bir emekle, Sivrihisar’ın o kayalıklarına dizdiği devasa 100’den fazla heykelin yer aldığı Açık Hava Heykel Müzesi Eskişehir’e kazandırılmış en önemli müze. Değil Türkiye’de olması, dünyada örnekleri çok az.

Bu müzede Metin Yurdanur enfes sanatıyla kimlere hayat verdi? Mustafa Kemal Atatürk, Kazım Karabekir, Nene Hatun, Yaşar Kemal, Yunus, Karacaoğlan, Abidin Dino, Bektaşi Dervişi Gülbaba, Alaaddin Keykubad, halk ozanı Muzaffer Sarısözen, Nasreddin Hoca, Kurtuluş Savaşının isimsiz kahramanları, kağnılarla silah taşıyan kadınlar, şehitlerimiz, ağ çeken balıkçılar, madenciler, balerinler ve daha nicesi…

heykeller - Açık Hava Heykel Müzesi

14 Mart 2019
121 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?