Sivrihisar Eğitim Vakfı

Osmanlı Belgelerinde Dünyanın Merkezi Sivrihisar

osmanli belgelerinde sivrihisar - Osmanlı Belgelerinde Dünyanın Merkezi Sivrihisar

Önsöz

Bu kitap Sivrihisar’a aittir. Bir şehrin, bir medeniyetin, bir kültürün ve bir tarihin hikayesi ve izlerini takdim edeceğiz sizlere.

Tarih boyunca pek çok değere ev sahipliği yapan Sivrihisar, hak ettiği yere gelememiş, kutlu mazisi yeterince tanıtılamamıştır. Bu durumda kendi vebal ve kusurlarımızın varlığını kabul ederek çalışmaya koyulduk ve Osmanlı Belgelerinden oluşan kitabımızı hazırladık. Çalışmalarımızda emeği geçen herkese en içten dileklerimizle teşekkür ediyoruz.

Sivrihisar Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı
Yönetim Kurulu

Kitabımızın kapak ismini bilinçli seçtik. Hemşerimiz filozof Nasrettin Hoca’ya sormuşlar, Dünyanın merkezi neresidir diye, cevap olarak Karakaçan’ın ön ayağının bastığı yer, Dünyanın merkezidir inanmıyorsanız ölçün demiştir.

Elinizdeki bu çalışma Osmanlı arşivinde mevcut belge külliyatlarından özenle seçilmiş 1520-1920 yıllar arasındaki tarih dilimize ait Sivrihisar ve çevresinin ekonomik, siyasi, askeri, sosyal, kültürel, ticari, özellikle eğitim konuları hakkında bize heyecan verici bilgiler sunmaktadır.

Bu değerli belgeleri ortaya çıkararak ecdadımıza olan borcumuzun küçük bir kısmını ödemeyi amaçladık.

Uzun süren araştırmalar sonucu bu çalışmayı hazırlayıp, okuyucularıyla buluşması imkanını sağlayan Sivrihisar Eğitim Kültür ve Dayanışma (SEV) Vakfına ve bu eserin hazırlanmasında emeği geçen Doç. Mehmet TOPAL, Prof. Dr. Ahmet KARTAL, Prof. Dr. M. Kemal BİÇERLİ, Prof. Dr. Ö. Adil ATASOY, Cahit ATIŞKAN, Araştırmacı İskender TÜRE, Beyhan ATMACA, Doç. Dr. M. Mahur TULUM, Ahmet Bican ATMACA, Mütevelli Temsilcimiz Orhan KESKİN, Nur Ceyda ÇINAR, Bekir KALIR, Sezgin DEMİR, Murat BARIŞ, Mustafa KARA, Hakan BESLER, Yasin ATIŞKAN, Ziya KANDİLCİ, Ali KILIÇASLAN, İrfan ÜNVER ve Yurdagül BENUĞUR’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

S.E.V. BAŞKANI – Naci ŞAKAR

İÇİNDEKİLER

– ANKARA SALNAMESİNDE SİVRİHİSAR
– İDARİ YAPI-İMAR-ARKEOLOJİ
– DİNİ HAYAT-EĞİTİM
– HUKUKİ-SİYASİ-ASKERİ MESELELER
– SAĞLIK
– SİVRİHİSAR MUHACİRLERİ
– OSMANLI BÜROKRASİSİNDE SİVRİHİSARLILAR
– SİVRİHİSAR’DA SELÇUKLU İZLERİ
– TANINMIŞ ŞAHSİYETLER

Hazırlayan
Tuğba KERPİÇ

Transkribe
Hilal DOĞAN AKTAŞ
Sinan SATAR

Tashih
Ümmühani ÜNEMLİOĞLU

Editör
Doç. Dr. Mehmet TOPAL

Proje Yöneticisi
Alparslan TAŞKIRAN

Grafik Tasarım & Kapak
Barış Süslü be.net/barissuslu

Baskı
Seçil Ofset – 100. Yıl mahallesi Matbaacılar sitesi 4. Caddesi No: 77 Bağcılar / İstanbul

Dünyanın Merkezi Osmanlı Belgelerinde Sivrihisar‘ adlı kitabın tüm yayın hakları Sivrihisar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı’na aittir. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. İzinsiz çoğaltılamaz ve basılamaz.
ISBN 978-605-83261-0-1
Sivrihisar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı Deliklitaş Mahallesi Gürman Sokak No: 35 ESKİŞEHİR
Tel: 0.222 221 55 44 Fax: 0.222 221 00 27

28 Ağustos 2016
Osmanlı Belgelerinde Dünyanın Merkezi Sivrihisar için yorumlar kapalı
72 görüntülenme