Sivrihisar Eğitim Vakfı

Nasreddin Hoca ve Anıt Parkı

– NASREDDİN HOCA –

Nasrettin Hoca, H.605-M.1208 yılında Sivrihisar‘ın Hortu (bugünkü adıyla Nasreddin Hoca) Köyünde doğmuş, H.683-M.1284 yılında 76 yaşında vefat etmiştir. Asıl adı Hasan’dır.* 13. yüzyıl içinde Selçuklulardan 1. Alaaddin Keykubad, 2. Gıyaseddin Keyhüsrev, 4. Kılıçaslan ile 3. Gıyaseddin Keyhüsrev’in zamanında yaşamıştır. Sivrihisar ve Konya’da tahsil görmüş, devrinin ileri gelen ilim ve irfan hocalarından dersler almıştır. Kısa bir dönem Sivrihisar’da gölge kadılığı (kadı adayı) yaptıktan sonra hocası Seyyid Mahmut Hayraninin daveti üzerine Akşehir’e gitmiş, burada imamlık, vaizlik, medrese hocalığı yapmış ve ömrünün son zamanlarında doğduğu topraklar olan Sivrihisar’a gelerek burada vefat etmiştir. Fatih’in hocası ve İstanbul’un ilk kadısı Sivrihisarlı Hızır Bey, Nasreddin Hocanın torunlarındandır.

TAŞ SANDUKA VE ANIT PARK

nasreddin hoca anit park levha - Nasreddin Hoca ve Anıt Parkı

Sivrihisar Ulu Cami Kütüphanesinde saklanmaktayken daha sonra Sivrihisar Belediye binasına taşınan taş sandukanın uzun yıllar Nasreddin Hocanın oğlu Ömer’e ait olduğu bilinegelmiştir. Prof. Dr. Erol Altınsapan’ın özel arşivlerindeki filmler arasında gördüğü bu taş sanduka hakkında bilimsel şüpheye kapılan Prof. Dr. Mehmet Mahur Tulum, söz konusu filmi incelemek üzere teslim almış ve Nasreddin Hocanın kızı Hatun’a ait olan mezar kitabesi ile karşılaştırarak yaptığı filolojik incelemenin sonunda Nasreddin Hocanın adının Nasreddin Nusrat olduğunu ispatlamıştır. Böylece Prof. Dr. Mehmet Mahur Tulum, taş sandukanın Ömer’e değil Nasreddin Hocanın bizzat kendisine ait olduğunu tespit ederek, yapılan keşfi 16.05.2013 tarihinde ETİ ARKEOLOJİ MÜZESİNDE yapılan bir konferansla kamuoyuna duyurmuştur.

Söz konusu yazılı veriler ışığında Nasreddin Hoca’nın doğum ve ölüm yeri Sivrihisar ilçesidir diğer şehirlerde ve ülkelerde olan mezar, makam ve anıtları temsilidir.

nasreddin hoca mezar tasi - Nasreddin Hoca ve Anıt Parkı

Doğum yeri konusundaki yaygın ihtilafa karşın özellikle son yıllarda yapılan ilmi ve arkeolojik çalışmalarla, özellikle eski sicillerinden elde edilen bilgiler ve Hocanın kızına ait mezarın bulunması ile Hoca’nın Sivrihisarlı olduğu kesinleşmiştir. Fuad Köprülü ve Pertev Naili Boratav gibi bir çok ünlü bilim adamı bu konuda hem fikirdirler.

ANIT PARKI FOTO GALERİ

nasreddinhoca park 1 - Nasreddin Hoca ve Anıt Parkı

nasreddinhoca park 2 - Nasreddin Hoca ve Anıt Parkı

nasreddinhoca park 8 - Nasreddin Hoca ve Anıt Parkı

nasreddinhoca park 4 - Nasreddin Hoca ve Anıt Parkı

nasreddinhoca park 3 - Nasreddin Hoca ve Anıt Parkı

nasreddinhoca park 9 - Nasreddin Hoca ve Anıt Parkı

nasreddinhoca park 5 - Nasreddin Hoca ve Anıt Parkı

nasreddinhoca park 6 - Nasreddin Hoca ve Anıt Parkı

nasreddinhoca park 7 - Nasreddin Hoca ve Anıt Parkı

Kaynaklar: Eskişehir Valiliği ve Sivrihisar Belediyesi yayınları.

13 Mart 2021
110 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?