Sivrihisar Eğitim Vakfı

HRİSTİYAN HAMAMI RESTORE EDİLEREK TURİZME KAZANDIRILIYOR

1868 yapıldı( Ermeni Kilisesinin inşaatı 1881’ dir.) Klasik Osmanlı mimarisi ürünüdür. Selçuklu ve Osmanlı hamamların da yer alan soyunma yeri, aralık, ılıklık, sıcaklık ve soğuk- sıcak su hazneleri yer alır.
Hamamın suyu Baba çeşmesinden alınıp kayalar üzerine yapılan setlerden getirilmiştir. Kilisenin önündeki çeşme, hamamı besleyen su olmalıdır.
Eskişehir il genelinde tarihi yapıların büyük çoğunluğunu bünyesinde barındıran Sivrihisar’ımızda yakın zamanlarda önemli restorasyonlar ve turizm faaliyetleri gerçekleştirildi. Ulu Cami’nin, Surp Yerrortyun Kilisesi’nin, Zaim Ağa Konağı’nın, Aziz Mahmut Hüdai Camiinin, Askeri Hastane’nin restore edilmesi, Nemani Caddesi, Arasta ve Yoğurt Pazarın’da yapılan sokak iyileştirmeleri, Kumacık Hamamında restorasyonun başlaması buna örnek gösterilebilir. Bütün bu çabalar karşılıksız kalmamış, Sivrihisar hatırı sayılır ölçüde ziyaretçi almaya ve TV dizilerine mekan olmaya başlamıştır.
Sivrihisar’ın önünde restore edilmeyi bekleyen bazı tarihi eserler daha vardır. Bu restorasyonların önündeki en büyük engel çoğu zaman bu eserlerin mülkiyetinin özel şahıslara ait olması ve çok hisseli mülkiyet yapısıdır. Bu durum öncelikle bu eserlerin istimlakini gerektirmekte, bunu sağlamak ise yoğun bir çaba ve uzun zaman beklemek anlamına gelmektedir. Örneğin çarşı içindeki Yeni Hamam bu sebeple restore edilememekte ve gün geçtikçe hasar görmektedir.
Bu bakımdan daha kolayca restore edilebilecek bir eser olan Hristiyan Hamamı Sivrihisar Belediyesi’nin mülkiyetindedir. Kılıç Mahallesi Kilise civarı mevkiinde bir eserdir. Bina restore edildikten sonra Sivrihisar’ın kuzeyinde kente hakim manzarası ile cafeterya, seyir tepesi, hediyelik eşya üretim satış alanı olarak veya başka bir turistik amaçla kullanılabilir. Bunun örneklerini Antalya ve Kütahya il merkezlerindeki tarihi hamamlarda görülmektedir.
Turizmde turiste sunabilecek tarihi mekanların ve destinasyonların çokluğu önemli bir avantaj nedenidir. Bu gerçekten hareketle Sivrihisarımızda başlatılan güzel hamlelerin artarak sürdürülmesi çok önemlidir.
Bu anlamda Sivrihisar Belediye Başkanımız Sn: Hamid Yüzügüllü ile Hristiyan hamamının son durumunu görüştüm. Restorasyon için çalışmaların başladığını ilgili bakanlıktan ödenek beklediğini iletti. İlçemiz için bu güzel gelişmeyi mutlulukla kamuoyuna bilgilerine sunmak ve hamamla ilgili gelişmeleride aktarmak amacındayız.

WhatsApp Image 2021 04 19 at 12.09.30 1 300x169 - HRİSTİYAN HAMAMI RESTORE EDİLEREK TURİZME KAZANDIRILIYOR

19 Nisan 2021
95 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?