Sivrihisar Eğitim Vakfı

BASINDA SEV

SEV daha çok gence burs verecek ! 

Sivrihisar Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı’nın (SEV) yeni başkanı Bekir Kalır ile vakfın çalışmalarını, amacını, geleceğe dönük projelerini konuştuk. Manşet Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Kalır, vakfın kendine ait bir binası olmasını amaçladıklarını ve bunun için tüm Sivrihisarlılarla birlikte hareket edeceklerini söyledi.

SEV ile yolunuz nasıl kesişti, başkanlığa nasıl seçildiniz?

Ben SEV ailesi ile 7 yıl önce tanıştım, derneğin eski başkanı rahmetli Naci Şakar ve SEV yönetim kurulu üyeleri banka­daki görevime atanmam nedeniyle “hayırlı olsun” ziyaretine gelmişti kendileri ile birlikte vakıfta çalışmak istediğimi söyle­yince kabul ettiler, akabinde ilk genel kurulunda yönetim kurulu üyesi olarak görev almam istendi, burada başkan vekili olarak görev yaptım, 7 yıldan bu yana da SEV ailesinin bir mensubuyum. Aralık 2020’de emekli olmuştum, Naci beyin vefatından sonra yönetim kurulu oy birliği ile başkanlığa getirildim. Şubat ayından bu yana da başkanlık görevini sürdürüyorum.

Siz de Sivrihisarlı mısınız?

Sivrihisarlıyım, ilçenin Yenice Mahallesi’nde doğup büyüdüm, ora­da okudum, Sivrihisar’dan üniversiteye gidince ayrıldım, ancak bağlarım hiç kopmadı, en az ayda 1 kere Sivrihisar’a gidiyorum.

“Sivrihisarlılar cimri olur” denir, Sivrihisarlılar cimri midir?

Hayır, kesinlikle Sivrihisarlılar cimri değildir efendim, tutumlu ve akıllı insanlardır, para kazanmasını bildikleri gibi harcarken de dikkatli olurlar. Bu özelliklerinden dolayı hak etmedikleri bu yakıştırmaya maruz kalırlar, para kazanmak kolaydır, ama tutmak ve doğru harcamak herkesin yapabileceği bir şey değil­dir. Sivrihisarlılar akıllı ve bilinçlidir, böylece varlıklarına varlık katabilirler, o sözcüğü kullanmak istemiyorum ama Sivrihisarlılar cimri değildir. Tutumluluk her insanda olması gereken bir has­lettir, iktisat biliminde de der, bir ülkede ne kadar tasarruf varsa o kadar yatırım olur. Bu anlamda tekrar etmek gerekirse Sivrihisarlılar tutumlu ve akıllıdır. Kazançlarını tasarruf yaparak yeni yatırımlara yönlendirirler.

Vakıfta neler yapıyorsunuz, en önemsediğiniz çalışmalar neler?

Bizim ana faaliyet konumuz üniversite öğrencilerine burs ver­mek, bugüne kadar 1651 Üniversite öğrencimize 20 yıl boyunca burs vermiş durumdayız. Yeni yönetim kurulu olarak hedefleri- tutarını her iki anlamda iki katına çıkarmak… Sivrihisar tarihini, kültürünü, folklorunu, tarihi eserleri Sivrihisar’da yetişen tarihi kişileri tanıtmak amacıyla kitaplar bastırıyoruz. Bunlara örnek­ler Osmanlı Arşivlerinde Dünyanın Merkezi Sivrihisar, Sivrihisar Yemekleri, Sivrihisar Evleri, Hızırbey, Sinan Paşa, Aziz Mahmut Hüdai daha pek çok eseri bastırıp Sivrihisarlıların hizmetine sun­duk.

En son bastırdığımız kitap Sivrihisar ve Eğitim Gönüllüleri kitabını Sivrihisar’da pek çok Sivrihisarlıya verdiğimiz gibi ilimiz ve ilçemizdeki tüm protokol mensuplarına da bu yayını ulaştırdık. Bu yayının bastırılmasında değerli büyüğümüz, hemşerimiz vak­fımızın üyesi Tepebaşı Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Ataç’ın desteklerini her zaman hissetmekten dolayı son derece mutluyuz. Amaçlarımız arasında diğer bir husus vakfımızın adında bulunan ”Dayanışama” tarafını tüm yönetim kurulu olarak daha çok arttır­mak. Bunun için Sivrihisar ile ilgili tüm STK’lar veya kamu kurum kuruluşlarıyla her anlamda birlikte hareket ederek ilerlemek istek ve arzusundayız.

Vakfımızın yaş ortalamasını da daha aşağı çekmek istiyoruz, bizler bu görevleri yeni gelen genç arkadaşlara devredeceğiz, onlar da gelip bizimle birlikte olsunlar, vakfımıza katkı sunsunlar istiyoruz. Üye sayımızı arttırmak istiyoruz, yal­nızca Eskişehir’deki değil tüm Türkiye’deki Sivrihisarlı hemşerilerimize ulaşmak istiyoruz. Biz dernek değiliz Vakıflar Kanunu’na göre işliyoruz, her ay yönetim kurulu toplantısı yapıyoruz, burada vakfımıza daha önceden yapılmış, benim değerlendirdiğim baş­vuruları yönetim kurulu ile değerlendirerek onay verdiklerimizi üye olarak kabul ediyoruz. Biraz bu noktada seçici davranıyoruz, herkes değerli elbette; ancak vakfa yararı, katkısı olacak insanları vakfa kazandırmak istiyoruz.

SEV ile ilgili gelecek planlarınızda neler var, vakıfta neler olacak?

Bana görev tevdi edildikten sonra ilk söylediğim şey asla “Ben olarak değil biz olarak yöneteceğiz” idi. Sivrihisarlılarla birlik ve beraberlik içinde işlerimizi yürüteceğiz, burayı kurumsal bir yapıya kavuşturmak istiyorum, bizlerden, kişilerden bağımsız olarak vakıfta sistem kendi kendine işler hale gelmeli, bankacılık­tan gelen mesleki bilgi birikim ve tecrübemi buraya da yansıtmak istiyorum. Bursiyerlerimizle bir mesajlaşma grubu kurduk ve her türlü istek ve taleplerinde bize ulaşmalarını istedik. Sosyal medya­yı daha aktif kullanmaya başladık ve bunu daha çok geliştirerek, tüm dünyadaki Sivrihisarlı hemşerilerimize ulaşmayı hedefliyoruz.

SEV’in kendisine ait bir binası olması tüm yönetim kurulu üyelerimizin arzusudur. Hedefimiz bunu gerçekleştirmektir. Ayrıca kadim ilçemizde bir vakfın şubesini açmak bunun için eski tarihi bir yapıyı restore ederek orada faaliyet gördürmek başka bir hedefimizdir. Tabana yaygın özellikle genç üyeler kazandırmak üye sayısını arttırmak hedeflerimiz arasındadır. Vakfın daimi sabit gelir elde edebilmesi için (kira geliri gibi) gayrimenkuller edinerek düzenli bir gelir sahibi olmasını sağlamak. En büyük hedefimiz açık, net, sarih bir şekilde şeffaf hesap verilebilir bir yapı oluşturup tüm Sivrihisarlı hemşerilerimizin ve vakfa destek veren vermeyen herkesin güvenini kazanarak, onların gururla bahsedeceği -ki bu­güne kadar olduğu gibi- bir vakıfları olduğunu bilmelerini sağla­mak. Tabi ki artık 30 yaşındaki vakfımızın SEV Koleji adı altında bir eğitim yuvası kazandırmayı konuşmaya, tartışmaya başlayarak bunu gerçekleştirmek, kalıcı bir eser bırakmak bu yönetim kurulu­muzun en büyük arzusudur.

Sivrihisarlı olmayanlar da burslarınıza başvurabiliyor mu?

Bursiyerlerimizin yüzde 90’ı Sivrihisarlı, Sivrihisar dışında da bursiyerlerimiz var, burs verdiğimiz öğrencilerimizin yüzde 80’i de kız öğrencilerimizdir elbette Sivrihisarlı olmayan ihtiyaç sahibi öğrencilere burs katkısında bulunmaktayız. Vakfımızın burs yönet­menliği buna müsaade etmektedir.

SEV olarak Sivrihisar ilçesindeki hemşerilerinizle ilişkileri­niz nasıl?

Sivrihisar Eskişehir’in en büyük ilçesi, hem yüzölçümü hem de nüfus olarak. Her anlamda ilçemizde ve Eskişehir il merkezinde yaşayan veya diğer illerde yaşayan hemşerilerimizle diyalog halindeyiz. Hemşerilerimizin vakfımıza ilettikleri isteklerini ve ta­leplerini değerlendiriyoruz, yönetim kurulumuzun uygun bulduğu talepleri sonuçlandırmaya çalışıyoruz. Son olarak tarihi Kumacık Hamamı restore edilmesi gereken, bu konuyu Eskişehir Valimiz Sn. Erol Ayyıldız’a dosya ile sunduk ilgilerini istirham ettik. Sayın valimizin vakfımıza göstermiş olduğu ilgi alakasından dolayı son derece memnun olduğumuzu ifade etmeliyim. 650 yıllık ilçemiz merkezindeki Kumacık Hamamımızın Sivrihisar Belediyesi’nin çalışmalarıyla en kısa sürede restore edileceği ve böylelikle ata mirasımızın kurtulacağına ve turizm kazandırılacağına inancımız tamdır.

Nasreddin Hoca’nın yeri Sivrihisarlılar için ayrıdır, bize biraz Nasreddin hocadan ve sizin onunla ilgili neler yaptı­ğınızdan söz eder misiniz?

Sivrihisar’ın kökleri araştırıldığında Frigya Krallığı, Roma ve Bizanslılar ev sahipliği yapmış, Osmanlı döneminde bünyesinde yetişen alim, ulema ve devlet adamları ile de övünmekle sonuna kadar haklıyız, Nasreddin hoca da bu değerlerimizden biridir. 13. yüzyılda yaşamış eğitimci, din adamı, hukukçu Nasreddin Hoca; 1208 yılında Sivrihisar’ın Hortu (Nasreddin Hoca Beldesinde) köyünde doğdu. Sivrihisar; Nasreddin Hoca’nın hem doğumuna hem de ölümüne tanıklık eden topraklar olması bakımından önemli. Nasreddin Hoca, babasının ölümünden sonra yerine geçerek köy imamlığı yaptı. Konya’da eğitim, Sivrihisar’da kadılık yapmıştır. Nasreddin hoca bizim en önemli değerlerimizden, onun için yapılan festivallerde ve tanıtımlarda SEV olarak bizden ne talep edilirse yapmaya çalışırız. Nasreddin Hoca Şenlikleri her yıl olduğu gibi bu yıl da Haziran ayının 3’üncü haftasında Sivrihisar’da gerçekleştirilecek. Biz de burada yerimizi alacağız.

Sivrihisarlılar birlikte hareket etme konusunda nasıl?

Sivrihisarlılar, Sivrihisar için yapılacak hiçbir şeyde kayıtsız kalmıyor, bunun son örneği Sivrihisarlılar Derneğimizin yapılan dernek binasıdır, küçüğünden büyüğüne tüm Sivrihisarlılara ulaşarak, çok güzel bir eser ortaya çıkmıştır. Bu eserin çıkmasında herkes büyük küçük demeden katkı sağlamıştır. Güncel expertiz değeri 1,5 milyon TL değerinde bir dernek binasına sahip olunmuştur. Kimisi boyasını, kimisi seramiğini, kimisi çatısını, mimari projesinin çizimini, inşaat projesinin yapılması vb. bila bedelle olmuştur. Bu anlamda Sivrihisarlılar dayanışma örneğini göstermişlerdir. Vakfı­mızın hedeflerinden biri de kendimize ait bir vakıf binası yapmak, derneğimizin başardığını vakıf olarak biz neden başarmayalım? İnanılmaz bir destek vardı, yeter ki Sivrihisarlılar inansın, hemşe­rilerimizin bizden desteğini esirgemeyeceğinden eminiz.

Son sözleriniz…

Sivrihisarlılar bu vakfa sahip olukları için gurur duysunlar. Vakfı­mız 30 yaşındadır başta kurucu başkanımız Atilla Şamdan’a kuru­cular kuruluna bugüne kadar destek veren üyelerimize ve vermeye devam üyelerimize, yeni üyelerimize minnet ve şükran borçluyuz. Vakfımızı kuran ve yönetim kurulunda görev alan üye olarak des­tek veren hakkın rahmetine ermiş olan büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyorum ruhları şad mekânları cennet olsun emanetinize yönetim kurulu olarak sahiplendik bizleri bu kutsal görevde Allah mahcup etmesin. Vakıfta görev almak kutsal bir sorumluluktur bunun bilinci ile hareket etmek nasip olsun. Vakıf; Allah ve insan sevgisinden doğmuş mukaddes bir müessesedir. Vakfın toplum­da ilgi görmesinin sebebi “Dünya’da zikr-i cemil ahirette Allah’a kurbiyet” yani Dünya’da güzel bir şekilde anılmak, ahirette Allah rızasına ermek şeklinde özetlenebilir. Bunu başaranlardan olmayı Allah (CC.) nasip etsin.

WhatsApp Image 2021 04 27 at 18.17.13 749x1024 - BASINDA SEV

WhatsApp Image 2021 04 27 at 18.17.13 1 698x1024 - BASINDA SEV

27 Nisan 2021
89 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?