Sivrihisar Eğitim Vakfı

Akbaş Çoban Köpeği

Türk Çoban Köpeği Akbaş

ABD’li askeri elçi David Nelson’un 1968 yılında avlanmak için geldiği Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde, özel ırk olduğunu fark edip ülkesine götürdüğü ve “ABD’nin en iyi sürü bekçi köpeği” ödülünü alan ve Türkiye’de bin civarında bulunduğu tahmin edilen Akbaş çoban köpekleri için festival düzenlendi ve ilçenin girişine heykeli dikildi. Irkın koruma altına alınması için üretim çiftliği kuruluyor.

ÖZELLİKLERİ: Anadolu’da iki önemli saf çoban köpeği vardır. Biri Kangal diğeri de Akbaş’tır. Akbaşlar, Eskişehir yöresine has çoban köpekleridir ve cinstir. Akbaş Çoban köpeği Varyasyonları: Tazı tipi, Orta tip, Mastif tipi olmak üzere üçe ayrılır. Akbaş, safkan doğal bir ırktır. Beyaz kangal değildir. Genel görünüm itibariyle; vücudunu örten kıllar beyaz olup, uzun ve kısa tüylü iki adet varyetesi vardır. Uzun tüylü olanlar soğuk iklim bölgeleri, kısa tüylü olanlar ise sıcak iklim bölgeleri için tercih edilmektedir.

Akbaş; iri cüsseli, atletik yapılı ve hem sabitken hem de hareket halinde son derece güzel ve zariftir. Anadolu’da kullanılan en eski koruma köpeklerinden birisidir. Akbaş, çok zeki, cesur ve ailesine bağlı, Anadolu’ya özgü bir köpek ırkıdır. Hareket etmek ve mutlu olmak için geniş alanlara ihtiyaç duyar. Türkiye’nin yerli köpek ırklarından biri olup, sürü koruma köpeği olarak yetiştirilmektedir. Eskişehir, Sivrihisar, Emirdağ civarında; ender olarak da Polatlı, Haymana civarında rastlanmaktadır.

akbas ve yavrular - Akbaş Çoban Köpeği

Kaynaklar:
1- Eskişehir Valiliği – EskiYeni Şehir Kültür Dergisi Aralık 2010
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü – Erhan ULUTÜRK
Akbaş Çoban Köpeği Irkını Arş. Kor. Gel. Tan. ve Yay. Der. Bşk.

07 Mayıs 2014
Akbaş Çoban Köpeği için yorumlar kapalı
5.264 görüntülenme